abone ol
Kullanıcı Adı

Şifre


          Şifremi Unuttum?
İletişim

  • 0216 550 46 26
  • 0531 409 17 67


Etiket Bulutu

İstanbul Özel Ders ınternet-based control systems tübitak elma asidi finansal bilgi manipülasyonu direk imalatı sorgulama botanik ve alt dalları bedir savaşı yevmiye kayıtları 6. sınıf ciğer otu hastane bilgi yönetimi kaşıntı hz muhammedin hayati ev bozmak benchmarking mühürdar atasözleri hikayeleri kadınlı tekstil örgü makinaları genetik hastalıklar kanlanmak şahsî kişilik teorileri anadolu selçuklu devletınde kültür ve sanat seryum elektroteknik kimya lab damıtma yağmur damlası türkiyede işsizlik iç tetkik soruları hoploid küreselleşmenin işletmeler üzerindeki etkisi ateş ile çalışan ege bölgesinin sql on the edge özel sektör tereddüt çıta ekip kavramı ezgiç hak karavel çocuk dergisi çuha çiçeği gelişim raporu süreç yönetimi azınlık çatık çehre saçış coğrafya testi elleme makarnacı kamalı 2000 li yılların bilimi biyoloji anlatım tekniklerinin opak ve saydam örgütlerde zaman yönetimi sergilenmek algılanmak eratosthenes karbon grubu cihaz izafe asenkro motorlarda dikkatli rektum çekirdeklenme ithamname redaksiyon aile ve aile çeşitleri mikro işlemciler ve assembler bozdurma affedilme oynayış bankalarda risk yönetimi mengene renk sanatı boccaccio destar sağa kaymak otomobi varda vasıfsız itme dağılım ardı sıra atatürkçülüğün tanımı ve önemi ölüm ve kız atatürk ve bilim 2. dereceden iki bilinmeyenli denklemler otomobilin tarihçesi ticari işletmenin nitelikleri santrifüj pompa girişimcilik ve iş ahlakı start yeri düdük gibi camın üretim aşamaları


BASİT MAKİNELER


Ödev Bilgileri

 Sayfa Sayısı : 4 Sayfa
 Dökümanın Dili : Türkçe
 Döküman Türü : Word Dökümanı
 Kaynakça :
 Resim/Şekil :
 Tablo :Sitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen iletişim mailimizden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için mesajınıza dosya numarasınıda ekleyerek bize yardım merkezinden gönderebilirsiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No: 152237 - | Yardım Merkezi için Lütfen Buraya Tıklayınız

Eğer üye iseniz giriş yapıp dökümanı indirebilirsiniz.


Ödevin Özeti

BASİT MAKİNELER

Üzerine uygulanan kuvvetin doğrultu , yön , şiddet ve uygulama noktasını değişikliğe uğratarak bir yük üzerindeki işin daha kolay yapılmasını sağlayan alete BASİT MAKİNE denir.

Basit makinelerde ; Kuvvet Kazancı = K.K =

NOT: * Hiçbir basit makinede işten kazanç yoktur. Yükün yaptığı iş kuvvetin yaptığı işe eşittir.
*Kuvvetten ne kadar kazanç varsa yoldan da o kadar kayıp vardır.

KALDIRAÇ

1- Destek ortada ise : 2- Destek uçta ise:
F FX Y X Y

ÖRNEK:
P . 2 = F . 3 30 . 2 = F . 3 F=? P=30 N 60 = F . 3
F = 20 N

ÖRNEK:
F/P oranı 2 ve çubuğun uzunluğu 6 m olduğuna
P göre yükün destekten uzaklığı kaç metredir?

FMAKARALAR

SABİT MAKARALAR: Kuvvetten HAREKETLİ MAKARALAR:
bir kazanç yoktur. Kuvvet kazancı 2 dir. Yükün
Sadece kuvvetin yaptığı iş kuvvetin yönü değişir. F F yaptığı işe eşittir.

F
SİSTEM: Sabit veya hareketli makaralardan oluşan düzeneklere sistem denir.
F F F F

F 2F 2F


4F P = 4F
PALANGA
Hareketli ve sabit makaralardan oluşur.

İp aşağıdan İp yukarıdan
sarılmışsa ; sarılmışsa
F F
SİSTEM

ÖRNEKLER:

F

F

F

P = 2F P = 8F P = 4F


1 Sabit , 1 Hareketli 3 hareketli makaradan 1 sabit ve 2 hareketli maka-
makaradan oluşuyor...
- Üye olup tamamını bilgisayarınıza kaydedebilir, üzerinde değişiklik yapabilir, yazıcı çıktısı alabilirsiniz.