Kullanıcı Adı

Şifre


          Şifremi Unuttum?İletişim

  • 0216 550 46 26
  • 0531 409 17 67


Etiket Bulutu

İstanbul Özel Ders milli değerlerimiz insan sağlığı öğrencileri boş zaman etkinliklerine yönlendirme ishalli çanakkale şehitleri şiiri güvensizlik resmi mevduat beowulf metabolit kırım savaşı samsa karmak gen mühendisliği dna izolasyonu kilimci kartel horozbina infial cesar orman evi dağıtma fingirdek dış donanım sürücüleri poliklinik geçmişten günümüze araçların gelişimi işgaller osmanlı mimarisi havada uçan at eseme yoksul terör 30 ağustos konuşma Hızır iklimlendirme ve soğutma staj apansız azınlık tanımı önderlik kaybedilmek ingilizce yazılmıs hayvan standart ve kriter nedir geçerli sadullah paşa gürbüzlük para basma anot roman yaban yüksek teknoloji seramikleri teknolojinin olumsuz etkileri orak kuantum formülü prolog nazım şekilleri hesap incelenmesi projeler diyaletik felsefe akrobasi anadolu medeniyetleri sana röntgen basket potası ıstaka gaz şen şatır ampulun parlaklığını etk temel besin maddeleri taşıyış fizyon dil nasıl oluşmuştur diril 77 kantarcı bio bilişim atatürk ve çocuk sevgisi yoneticinin gorevleri bu meyanda dna ikincilik öss edebiyat şarj etmek 1980 sonrası harcama vergileri elektrik staj sarfiyat hidrolik makineler erkekler işin insan hayatındaki yeri içi dayanmamak meşaleci teknoloji olmasaydı ne olurdu aranma seyahat işletmeciliği ve turizm rehberliği öğretmenliği gazi üniversitesi inatçı gordon allport 29 ekim i anlatan yazı eriyiş 5. sınıf testleri defterdar milletçe serbest grafik tasarım dersi 35 7. sınıf test soruları turk bayragi


BASİT MAKİNELER


Ödev Bilgileri

 Sayfa Sayısı : 4 Sayfa
 Dökümanın Dili : Türkçe
 Döküman Türü : Word Dökümanı
 Kaynakça :
 Resim/Şekil :
 Tablo :Sitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen iletişim mailimizden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için mesajınıza dosya numarasınıda ekleyerek bize yardım merkezinden gönderebilirsiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No: 152237 - | Yardım Merkezi için Lütfen Buraya Tıklayınız

Eğer üye iseniz giriş yapıp dökümanı indirebilirsiniz.


Ödevin Özeti

BASİT MAKİNELER

Üzerine uygulanan kuvvetin doğrultu , yön , şiddet ve uygulama noktasını değişikliğe uğratarak bir yük üzerindeki işin daha kolay yapılmasını sağlayan alete BASİT MAKİNE denir.

Basit makinelerde ; Kuvvet Kazancı = K.K =

NOT: * Hiçbir basit makinede işten kazanç yoktur. Yükün yaptığı iş kuvvetin yaptığı işe eşittir.
*Kuvvetten ne kadar kazanç varsa yoldan da o kadar kayıp vardır.

KALDIRAÇ

1- Destek ortada ise : 2- Destek uçta ise:
F FX Y X Y

ÖRNEK:
P . 2 = F . 3 30 . 2 = F . 3 F=? P=30 N 60 = F . 3
F = 20 N

ÖRNEK:
F/P oranı 2 ve çubuğun uzunluğu 6 m olduğuna
P göre yükün destekten uzaklığı kaç metredir?

FMAKARALAR

SABİT MAKARALAR: Kuvvetten HAREKETLİ MAKARALAR:
bir kazanç yoktur. Kuvvet kazancı 2 dir. Yükün
Sadece kuvvetin yaptığı iş kuvvetin yönü değişir. F F yaptığı işe eşittir.

F
SİSTEM: Sabit veya hareketli makaralardan oluşan düzeneklere sistem denir.
F F F F

F 2F 2F


4F P = 4F
PALANGA
Hareketli ve sabit makaralardan oluşur.

İp aşağıdan İp yukarıdan
sarılmışsa ; sarılmışsa
F F
SİSTEM

ÖRNEKLER:

F

F

F

P = 2F P = 8F P = 4F


1 Sabit , 1 Hareketli 3 hareketli makaradan 1 sabit ve 2 hareketli maka-
makaradan oluşuyor...
- Üye olup tamamını bilgisayarınıza kaydedebilir, üzerinde değişiklik yapabilir, yazıcı çıktısı alabilirsiniz.