abone ol
Kullanıcı Adı

Şifre


          Şifremi Unuttum?
İletişim

  • 0216 550 46 26
  • 0531 409 17 67


Etiket Bulutu

İstanbul Özel Ders aıdse çare bilimin insan yaşamına çala ski parisin tarihi aslan armut 2004 lgs ısı kazancı dem dökmek gnays kamu mali yönetimi sanat filmi sıcak su ve soğuk su torbaları eskiden giyilen elbiseler inen kotler aşılatma orak deprem çevreye etkileri aktifleşme Flâman t.c. merkez yönetimi sosyal pazarlama kimyasal tepkimeler sorular 21. padişah yazılım staj erkeklik organı antikor atalık bereket ki (veya bereket versin ki) hücre termal analiz seramik kahramanlik resimleri elif nematod 1919da olan tarihi olaylar endüstri toplumu etimolog kongre pazarı başkalaşım geciren hayvanlar adaptör yanal düşünme çiçekler büyür antrenör bono ılınma irca kar yağmak 1980 sonrası servet vergileri muasır medeniyet ömer seyfettin hikayeleri 17. ve 18. yy osmanlı eyalet sistemi mimik mukayeseli ekili bisiklet tarihi dergi sunumu manganin elementel kükürt atatürk ün 23 nisan ile ilgili sözleri uefa beriberi besin. zinciri. kamuda yönetim bilgi sistemleri su keteni gelibolu mescitleri paranın icadı yaşayan meslekler voyvo dipsiz eşkinci ana dili free hand sesleniş tekbir elektromekanik teknolojisi ızgara devirmek fırsat vermek mevlananın özellikleri destanlardaki motifler spekturum demokratik devlet iyon nedir bombardıman etmek ebrd semiyoloji kanlı topraklar pişmaniye matematik makaleleri omurgalı hayvanların grupları insan nüfusu urfa 6. sınıf ingilizce sınav sistem analizi şeytan gibi ödeniş beyaz peynir görsellik


BASİT MAKİNELER


Ödev Bilgileri

 Sayfa Sayısı : 4 Sayfa
 Dökümanın Dili : Türkçe
 Döküman Türü : Word Dökümanı
 Kaynakça :
 Resim/Şekil :
 Tablo :Sitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen iletişim mailimizden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için mesajınıza dosya numarasınıda ekleyerek bize yardım merkezinden gönderebilirsiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No: 152237 - | Yardım Merkezi için Lütfen Buraya Tıklayınız

Eğer üye iseniz giriş yapıp dökümanı indirebilirsiniz.


Ödevin Özeti

BASİT MAKİNELER

Üzerine uygulanan kuvvetin doğrultu , yön , şiddet ve uygulama noktasını değişikliğe uğratarak bir yük üzerindeki işin daha kolay yapılmasını sağlayan alete BASİT MAKİNE denir.

Basit makinelerde ; Kuvvet Kazancı = K.K =

NOT: * Hiçbir basit makinede işten kazanç yoktur. Yükün yaptığı iş kuvvetin yaptığı işe eşittir.
*Kuvvetten ne kadar kazanç varsa yoldan da o kadar kayıp vardır.

KALDIRAÇ

1- Destek ortada ise : 2- Destek uçta ise:
F FX Y X Y

ÖRNEK:
P . 2 = F . 3 30 . 2 = F . 3 F=? P=30 N 60 = F . 3
F = 20 N

ÖRNEK:
F/P oranı 2 ve çubuğun uzunluğu 6 m olduğuna
P göre yükün destekten uzaklığı kaç metredir?

FMAKARALAR

SABİT MAKARALAR: Kuvvetten HAREKETLİ MAKARALAR:
bir kazanç yoktur. Kuvvet kazancı 2 dir. Yükün
Sadece kuvvetin yaptığı iş kuvvetin yönü değişir. F F yaptığı işe eşittir.

F
SİSTEM: Sabit veya hareketli makaralardan oluşan düzeneklere sistem denir.
F F F F

F 2F 2F


4F P = 4F
PALANGA
Hareketli ve sabit makaralardan oluşur.

İp aşağıdan İp yukarıdan
sarılmışsa ; sarılmışsa
F F
SİSTEM

ÖRNEKLER:

F

F

F

P = 2F P = 8F P = 4F


1 Sabit , 1 Hareketli 3 hareketli makaradan 1 sabit ve 2 hareketli maka-
makaradan oluşuyor...
- Üye olup tamamını bilgisayarınıza kaydedebilir, üzerinde değişiklik yapabilir, yazıcı çıktısı alabilirsiniz.