abone ol
Kullanıcı Adı

Şifre


          Şifremi Unuttum?
İletişim

  • 0216 550 46 26
  • 0531 409 17 67


Etiket Bulutu

İstanbul Özel Ders ödevler nasıl olmalı ekonomik analizler haberleşme santral sistemleri futbol tarihi anı tarihi lir badly paıd araştırma yöntemleri örneği ilaç üretimi tesisi resul fuat köprülü abartıcı dünya edebiyatında anı iyonlaşma enerjisi türkiyedeki akarsular bal peteği bilindik baba adam fesih küreselleşmenin toplum üzerindeki etkileri göz alıcı atatürk ölcülerde yenilik psikolojide dikkat seksüel sevgi ile ilgili kompozisyon gazlarla ilgili sorular cadaloz hoşnutsuz simple past tense tenezzüh daktilograf sendikasız izotop atom plâk finans peygamberimizin çağrısı atmalar ve atlamalar aktör bir cinayet romanı adım atmamak 1981 karmasık sayılar stres yönetimi hurdalık döğen insan hakları bildırgesi ahşap esaslı levhalar kıyaslama söz kesmek okyanus adları pedikür devlet memurlarının izin hakları koram teknolojik astragan isi ilk araba resimleri kamu mali yönetimi ve kontrol kanunu dalgıç pompaları yasemin freon 12 iç kuvvetler arastırma bilgisayar bilim mahallileşme akımı teyp atatürkün çevreye verdiği önem sızlamak hissettirmek haziran h/p fen bilgisi 4 hocalık etmek benim küçük dostlarım bağırsak solucanı şahsiyet tartış kervansaray feriştah abrama sulandırma hafriyat eşleştirme takım tavır geometrik orta hector malot doğal hukuk galvanizli sac boş çıkmak yeni pazar teknikleri mikrobiyoloji sıvı ölçülerinin önemi ıztırap hücreyi kim buldu çin çocukları dialog yönetimi sindirim organları meydancı inanç ve davranış ilişkisi veli toplantı tutanağı bulmaca nasıl hazırlanır


BASİT MAKİNELER


Ödev Bilgileri

 Sayfa Sayısı : 4 Sayfa
 Dökümanın Dili : Türkçe
 Döküman Türü : Word Dökümanı
 Kaynakça :
 Resim/Şekil :
 Tablo :Sitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen iletişim mailimizden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için mesajınıza dosya numarasınıda ekleyerek bize yardım merkezinden gönderebilirsiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No: 152237 - | Yardım Merkezi için Lütfen Buraya Tıklayınız

Eğer üye iseniz giriş yapıp dökümanı indirebilirsiniz.


Ödevin Özeti

BASİT MAKİNELER

Üzerine uygulanan kuvvetin doğrultu , yön , şiddet ve uygulama noktasını değişikliğe uğratarak bir yük üzerindeki işin daha kolay yapılmasını sağlayan alete BASİT MAKİNE denir.

Basit makinelerde ; Kuvvet Kazancı = K.K =

NOT: * Hiçbir basit makinede işten kazanç yoktur. Yükün yaptığı iş kuvvetin yaptığı işe eşittir.
*Kuvvetten ne kadar kazanç varsa yoldan da o kadar kayıp vardır.

KALDIRAÇ

1- Destek ortada ise : 2- Destek uçta ise:
F FX Y X Y

ÖRNEK:
P . 2 = F . 3 30 . 2 = F . 3 F=? P=30 N 60 = F . 3
F = 20 N

ÖRNEK:
F/P oranı 2 ve çubuğun uzunluğu 6 m olduğuna
P göre yükün destekten uzaklığı kaç metredir?

FMAKARALAR

SABİT MAKARALAR: Kuvvetten HAREKETLİ MAKARALAR:
bir kazanç yoktur. Kuvvet kazancı 2 dir. Yükün
Sadece kuvvetin yaptığı iş kuvvetin yönü değişir. F F yaptığı işe eşittir.

F
SİSTEM: Sabit veya hareketli makaralardan oluşan düzeneklere sistem denir.
F F F F

F 2F 2F


4F P = 4F
PALANGA
Hareketli ve sabit makaralardan oluşur.

İp aşağıdan İp yukarıdan
sarılmışsa ; sarılmışsa
F F
SİSTEM

ÖRNEKLER:

F

F

F

P = 2F P = 8F P = 4F


1 Sabit , 1 Hareketli 3 hareketli makaradan 1 sabit ve 2 hareketli maka-
makaradan oluşuyor...
- Üye olup tamamını bilgisayarınıza kaydedebilir, üzerinde değişiklik yapabilir, yazıcı çıktısı alabilirsiniz.