abone ol
Kullanıcı Adı

Şifre


          Şifremi Unuttum?
İletişim

  • 0216 550 46 26


Etiket Bulutu

İstanbul Özel Ders ültrason hece taşı feminizm temerrüt kaplık dizlik hatice hatun ibm düşmanlık taş atmak mantığın konusu oynak engel kurumsal kaynak insan sevgisi ile şiir aminoasit deadlock nizamiye medresesi eski para birimleri organik ve inorganik maddeler üstünden (şu kadar zaman) geçmek kuruluş yeri seçiminin önemi milli mücadele dönemi türk dış politikası seminer sınav sonucu ihtiyar adam birinci kalkınma aya seyahat dil ve toplum aşı nedir bahis özümsenme belirtme tarih lise 1 günümüz romanlari kabız navlun yerel seçim 19 yy osmanlı devletinin ekonomik durumu kapsama alanı smaçör 10.sınıf teknik lise matematik dile kolay izzetinefis tekrarlama ac ve dc güç kaynağı hayhay sanai inkılabı belediyeler niçin vardır çekim ekleri muasırlaşmak felatun beyle rakım efendi büyükbaş hayvancılık soylu pişi halt pıd sürü çocuklarda davranış bozuklukları yaşıt mondros ateşkes anlaşması ılımlı allahın varlıgı islamiyet oncesi turk siiri ozellikleri kama basmak temiz doga ve temiz insan bir düğün gecesi tirat kaolin iktisat tez konuları istatistiksel proses kontrol ipe gitmek dolaylı vergiler depolamak saatlik akarca okulla ilgili sloganlar ellişer araştırmak makbul basit sorun çözme teknikleri mektup örnekleri ortopedik adidas strateji pompa çeşitleri osmanlı devletinde bilim gemlik atatürkün ölçülerde yaptığı değişiklik elgin atatürkün getirdiği hak ve hürriyet suiistimal ahçıbaşı üç şerefeli cami kültür teknik carabidae yakasını bırakmak mutlu prens kitap özeti dikte geometrik şekiller ve günlük hayatımız sipariş üretimi


BASİT MAKİNELER


Ödev Bilgileri

 Sayfa Sayısı : 4 Sayfa
 Dökümanın Dili : Türkçe
 Döküman Türü : Word Dökümanı
 Kaynakça :
 Resim/Şekil :
 Tablo :Sitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen iletişim mailimizden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için mesajınıza dosya numarasınıda ekleyerek bize yardım merkezinden gönderebilirsiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No: 152237 - | Yardım Merkezi için Lütfen Buraya Tıklayınız

Eğer üye iseniz giriş yapıp dökümanı indirebilirsiniz.


Ödevin Özeti

BASİT MAKİNELER

Üzerine uygulanan kuvvetin doğrultu , yön , şiddet ve uygulama noktasını değişikliğe uğratarak bir yük üzerindeki işin daha kolay yapılmasını sağlayan alete BASİT MAKİNE denir.

Basit makinelerde ; Kuvvet Kazancı = K.K =

NOT: * Hiçbir basit makinede işten kazanç yoktur. Yükün yaptığı iş kuvvetin yaptığı işe eşittir.
*Kuvvetten ne kadar kazanç varsa yoldan da o kadar kayıp vardır.

KALDIRAÇ

1- Destek ortada ise : 2- Destek uçta ise:
F FX Y X Y

ÖRNEK:
P . 2 = F . 3 30 . 2 = F . 3 F=? P=30 N 60 = F . 3
F = 20 N

ÖRNEK:
F/P oranı 2 ve çubuğun uzunluğu 6 m olduğuna
P göre yükün destekten uzaklığı kaç metredir?

FMAKARALAR

SABİT MAKARALAR: Kuvvetten HAREKETLİ MAKARALAR:
bir kazanç yoktur. Kuvvet kazancı 2 dir. Yükün
Sadece kuvvetin yaptığı iş kuvvetin yönü değişir. F F yaptığı işe eşittir.

F
SİSTEM: Sabit veya hareketli makaralardan oluşan düzeneklere sistem denir.
F F F F

F 2F 2F


4F P = 4F
PALANGA
Hareketli ve sabit makaralardan oluşur.

İp aşağıdan İp yukarıdan
sarılmışsa ; sarılmışsa
F F
SİSTEM

ÖRNEKLER:

F

F

F

P = 2F P = 8F P = 4F


1 Sabit , 1 Hareketli 3 hareketli makaradan 1 sabit ve 2 hareketli maka-
makaradan oluşuyor...
- Üye olup tamamını bilgisayarınıza kaydedebilir, üzerinde değişiklik yapabilir, yazıcı çıktısı alabilirsiniz.