Kullanıcı Adı

Şifre


          Şifremi Unuttum?İletişim

  • 0216 550 46 26
  • 0531 409 17 67


Etiket Bulutu

İstanbul Özel Ders kaşlı pire gibi ilk okuma yazma protestan etik atmosfer olayları ve nedenleri hiper biyolojinin önemi ve geleceği endüstri çevresi analizi sargı ticaret siteleri irdeleme hacim hesapları daktilo namlı alıngan su aygırı fahişe psikanaliz kuramı ege üniversitesi karstik özellikler aydınlanma özet açıklayıcı 18 mart canakkale şehitleri döküm çamurları üretimi ambalajlar hava akımı egıtımde fırsat esıtlıgı karşılanma lise 1 matematik reşat nuri güntekin gökyüzü dah bilgisayar staj günlüğü atık çekirdek 1 litre kaç gram proteinli ölçü aletleri resimleri yardakçı ileri seramikler hava trafik kontrol sistemleri bir öğle vakti coğrafi haritalarda renkler gaz altı kaynakları sağanak eşlik celik profil soysuzlaşma tanzimat döneminde gazetecilik tonun kullanıldığı alanlar show dünyası ıs-lm matematikte fonksiyon sorulari kadın evi küçük kumru böbreğin kısımları ve görevleri tolüen 1974 petrol krizi namert hoşgörülü osmanlı toplumu hacimler şıpsevdi özet anadolu medeniyetleri sanatları türklerin islamiyeti kabulü kozmolojik dönem ankaranın tarihi eserleri akromatik aile planlaması çevre ve temizlik dünya çocuk ortak yönleri domates Demirperde curtius sorumlu ışınlanma canlılarda enerji 10. sınıf coğrafya yazılı soruları berlin cinema kilohertz bağımlı değişken bilezikli asenkron motorlar yarım ayak gezi ve inceleme hançerleme ulusal kültür not kırmak türkçe ile ilgili güzel sözler sakıp sabancı oymalı rapor nedir mali tabloların hazırlanması meb görev ve yetkileri sodyum silikat serüvenli ahali gani emniyet kemeri sarımlı kum kaliba döküm 1.sınıf matematik soruları


DEMOKRASİ NEDİR?


Ödev Bilgileri

 Sayfa Sayısı : 3 Sayfa
 Dökümanın Dili : Türkçe
 Döküman Türü : Word Dökümanı
 Kaynakça :
 Resim/Şekil :
 Tablo :Sitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen iletişim mailimizden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için mesajınıza dosya numarasınıda ekleyerek bize yardım merkezinden gönderebilirsiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No: 158174 - | Yardım Merkezi için Lütfen Buraya Tıklayınız

Eğer üye iseniz giriş yapıp dökümanı indirebilirsiniz.


Ödevin Özeti

Demokrasi Nedir?

Demokrasi,öncelikle insan haklarını temel alan bir rejimdir. Ya da Abraham Lincoln’ün “halkın,halk için,halk tarafından yönetimi” tanımını esas alırsak demokrasinin nitelikleri konusunda ipuçları bulabiliriz. Demokrasilerde halk,serbest iradeleriyle yöneticilerini seçer.Bağımsız yargı organları dnetimi üstlenir,yetkiler ise yasama ve yürütme arasında paylaşılır.

Ancak,bu tanıma rağmen her ülkede kesin ve net bir biçimde uygulanabilen bir demokrasi yoktur.Demokrasiler ülkelerin sosyo-ekonomik yapısına göre farklılıklar gösterir.Bunun da nedeni ülkelerin tarihsel gelişim farklılıklarıdır. Sonuç olarak,demokrasi tanımında bu nedenden ötürü bir birlik yoktur denebilir.

Kapitalist ülkelerdeki Liberal Demokrasi ya da sosyalist ülkelerdeki toplumsal demokrasi-halk demokrasisi buna örnektir.Bu farklılıklarda ekonomik yapının etkisiyle beraber toplumdaki yerleşik değerler de demokrasinin niteliği üzerinde etkilidir.

Demokrasi en yalın anlamıyla,halkın özgür olması ve başkası tarafından yönetilmeyip,yönetme hakkının yine halkta olduğu bir rejimse özgürlük demokrasiden ayrı düşünülemez.Daha da yalına inersek yönetici ve yöneten ayrımının olmaması lazımdır ama bugün için bu zordur. Ancak ideal anlamda özgürlükte bu mümkündür. Onun için şu söylenebilir ki demokrasi mümkün olduğunca ideal demokrasiye ulaşmaya çalışmalıdır.

İdeal demokrasiye ulaşma yolunda iki zıt demokrasi anlayışı vardır. Özgürlüğe yine özgürlükle ulaşmayı amaçlayan yani özgürlüğü hem amaç hem de araç olarak kullanan Çoğulcu demokrasi ve özgürlüğü ulaşılması gereken bir amaç olarak gören Marksist Demokrasi . Şimdi bu demokrasi anlayışları ele alınacaktır

2.Demokrasi Anlayışları

A.Çoğulcu Demokrasi-Klasik Demokrasi:

Çoğulcu demokrasilerde herkes,sesini duyurma hakkına ve siyasal iktidarla diyalog kurma ve siyasal iktidarı eleştirme hakkına sahiptir.Halk adına,halkın seçim yoluyla seçtiği temsilciler,karar alma hakkına sahiptir.Bu seçimlerde genel ve eşit oy pren...
- Üye olup tamamını bilgisayarınıza kaydedebilir, üzerinde değişiklik yapabilir, yazıcı çıktısı alabilirsiniz.