Kullanıcı Adı

Şifre


          Şifremi Unuttum?İletişim

  • 0216 550 46 26
  • 0531 409 17 67


Etiket Bulutu

İstanbul Özel Ders demir çelik dezenfektan bağımsız değişken nedir kesirli sayilar makro iktisat ve türkiye emel ipek hangisi ekonomik ev örücü eteğin tarihçesi para teorisi ve politikası 1856 paris rençper 13.- 14. yy da anadolu da siyasi ve sosyal olaylar karada yaşayan canlılar atatürk önderliğinde hak ve sorumluluklarımız. kaza resimleri arac dörder yerin katmanları araba söyleşi arabacı geçende matematik çarkı eski çarıklar tiyatro oyunu unutmak elektroliz kaplama anektod sıralanış atfen doktor mesleği davranış kavramı uyarıcılar tepkiler pompa çeşitleri başaklı göreceli suyun dönüşümü kodaman büyülteç biomekanik kalıpcı staj tartış trafik kazalari hakkaniyet havacılık politikası temizlenme 2.sinif ilkogretim öss edebiyat gliserin eldesi insan vucudu resmi serbest cumhuriyet fırkası dünyanın yedi harikası izmirdeki fabrikalar apre işlemleri türkçe yıllık plan 1990-1999 hedef programlama 4. sınıf konu özetleri matematik bazlama sabit dizi iş yeri gök evi kavak 29 ekim tören istanbu un posta kodu romen rakamları Şiî tasdikli protista alemi 2006 yazılı sınav soruları yanma nedir ataerkil fizik konusu ile ilgili test bul sınır kapıları boşanma ve yaş kutsal emanetler sosyalizm nedir özgeçmiş örnegi insan kaynaklari yönetimi su çarpmak almanca şiir ve türkçe şiir eğitim ve kültür alanında inkılap pençeli açık celse 19 mayıs ilköğretim okulu işe hazır olma erkek sabahat pıc16f84 türkiyede ithalatçı olma oflaz mensucat serdümen web pr insanlarda oksijenli ve oksijensiz solunum ekosistemde bozulmalar neleri doğurur karınca ısırması ağ kurşunu teğet şeftali imzalanma


DEMOKRASİ NEDİR?


Ödev Bilgileri

 Sayfa Sayısı : 3 Sayfa
 Dökümanın Dili : Türkçe
 Döküman Türü : Word Dökümanı
 Kaynakça :
 Resim/Şekil :
 Tablo :Sitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen iletişim mailimizden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için mesajınıza dosya numarasınıda ekleyerek bize yardım merkezinden gönderebilirsiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No: 158174 - | Yardım Merkezi için Lütfen Buraya Tıklayınız

Eğer üye iseniz giriş yapıp dökümanı indirebilirsiniz.


Ödevin Özeti

Demokrasi Nedir?

Demokrasi,öncelikle insan haklarını temel alan bir rejimdir. Ya da Abraham Lincoln’ün “halkın,halk için,halk tarafından yönetimi” tanımını esas alırsak demokrasinin nitelikleri konusunda ipuçları bulabiliriz. Demokrasilerde halk,serbest iradeleriyle yöneticilerini seçer.Bağımsız yargı organları dnetimi üstlenir,yetkiler ise yasama ve yürütme arasında paylaşılır.

Ancak,bu tanıma rağmen her ülkede kesin ve net bir biçimde uygulanabilen bir demokrasi yoktur.Demokrasiler ülkelerin sosyo-ekonomik yapısına göre farklılıklar gösterir.Bunun da nedeni ülkelerin tarihsel gelişim farklılıklarıdır. Sonuç olarak,demokrasi tanımında bu nedenden ötürü bir birlik yoktur denebilir.

Kapitalist ülkelerdeki Liberal Demokrasi ya da sosyalist ülkelerdeki toplumsal demokrasi-halk demokrasisi buna örnektir.Bu farklılıklarda ekonomik yapının etkisiyle beraber toplumdaki yerleşik değerler de demokrasinin niteliği üzerinde etkilidir.

Demokrasi en yalın anlamıyla,halkın özgür olması ve başkası tarafından yönetilmeyip,yönetme hakkının yine halkta olduğu bir rejimse özgürlük demokrasiden ayrı düşünülemez.Daha da yalına inersek yönetici ve yöneten ayrımının olmaması lazımdır ama bugün için bu zordur. Ancak ideal anlamda özgürlükte bu mümkündür. Onun için şu söylenebilir ki demokrasi mümkün olduğunca ideal demokrasiye ulaşmaya çalışmalıdır.

İdeal demokrasiye ulaşma yolunda iki zıt demokrasi anlayışı vardır. Özgürlüğe yine özgürlükle ulaşmayı amaçlayan yani özgürlüğü hem amaç hem de araç olarak kullanan Çoğulcu demokrasi ve özgürlüğü ulaşılması gereken bir amaç olarak gören Marksist Demokrasi . Şimdi bu demokrasi anlayışları ele alınacaktır

2.Demokrasi Anlayışları

A.Çoğulcu Demokrasi-Klasik Demokrasi:

Çoğulcu demokrasilerde herkes,sesini duyurma hakkına ve siyasal iktidarla diyalog kurma ve siyasal iktidarı eleştirme hakkına sahiptir.Halk adına,halkın seçim yoluyla seçtiği temsilciler,karar alma hakkına sahiptir.Bu seçimlerde genel ve eşit oy pren...
- Üye olup tamamını bilgisayarınıza kaydedebilir, üzerinde değişiklik yapabilir, yazıcı çıktısı alabilirsiniz.