abone ol
Kullanıcı Adı

Şifre


          Şifremi Unuttum?
İletişim

  • 0216 550 46 26
  • 0531 409 17 67


Etiket Bulutu

İstanbul Özel Ders panel yapılışı restaurant lâciverdî gıda boyası devretme turk bayragi eflasyon kredi analizi f&b servis tetanoz belirtileri marş ölçek örnekleri 1999 depremi kilitleyici yay dalgaları asit tayini finansal piyasalarda yasanan krizler kişilik abortus makine resim staj türkiye de enerji üretimi mütevakkıf onbeş kaşe şehrin azizleri graflar yaşar kemal bedensel engelli robinson crusoe ödeşme kılıç mevlana felsefesi kilogram,metre ve litre ayna nasıl yapılıyor paslı öğretim makaleleri türkçemiz nasıl bu hale geldi nafaka tekstil staj modern pazarlama kanın özellikleri tennure sosyal zeka yıldızı parlamak uçma şartları kemal tahir yorgun savaşçı antalya için bilgi yat limanı fonksiyonlar ve fonksiyon grafikleri doğal kaynakların korunması mekanik tesisat türkleşmek,islamlaşmak,muasırlaşmak töre cinayeti televizyonun gelişimi geri hizmet edebiya açı ile ilgili sunum 1. sınıf zümre elinden 2006-2 dönem eylemsizlik sayilarin tarihi limitsiz içi dışına çıkmak avrupa birliği sosyal güvenlik bilişim haftası hayat dolu inandırıcı katliyam cnc tezgah programları metal ergitme fırınları milli eğitimin sistemi ve organları ataturkun işletme ilgili sozleri ataturk un spora verdigi onemi garnitür yanma ve yakıt savunmasız islam uygarlığı çevresinde gelişen türk edebiyatı gruplanma eşek muzaffer 19. yuzyıl osmanlı savaş aynen yazıldığı gibi çıkar kümeler öss ortak miras kavramı ve katkıda bulunmanın önemi temrin hayvan barinaklarinin sorunlari plato nedir gücü ipliği tamlama soruları bankacılık çizikli büyük göçler ve sebepleri ay modülü pazarlama takım yönetimi satinalma lirik doğu batı medeniyetler çatışması, drosera


DEMOKRASİ NEDİR?


Ödev Bilgileri

 Sayfa Sayısı : 3 Sayfa
 Dökümanın Dili : Türkçe
 Döküman Türü : Word Dökümanı
 Kaynakça :
 Resim/Şekil :
 Tablo :Sitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen iletişim mailimizden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için mesajınıza dosya numarasınıda ekleyerek bize yardım merkezinden gönderebilirsiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No: 158174 - | Yardım Merkezi için Lütfen Buraya Tıklayınız

Eğer üye iseniz giriş yapıp dökümanı indirebilirsiniz.


Ödevin Özeti

Demokrasi Nedir?

Demokrasi,öncelikle insan haklarını temel alan bir rejimdir. Ya da Abraham Lincoln’ün “halkın,halk için,halk tarafından yönetimi” tanımını esas alırsak demokrasinin nitelikleri konusunda ipuçları bulabiliriz. Demokrasilerde halk,serbest iradeleriyle yöneticilerini seçer.Bağımsız yargı organları dnetimi üstlenir,yetkiler ise yasama ve yürütme arasında paylaşılır.

Ancak,bu tanıma rağmen her ülkede kesin ve net bir biçimde uygulanabilen bir demokrasi yoktur.Demokrasiler ülkelerin sosyo-ekonomik yapısına göre farklılıklar gösterir.Bunun da nedeni ülkelerin tarihsel gelişim farklılıklarıdır. Sonuç olarak,demokrasi tanımında bu nedenden ötürü bir birlik yoktur denebilir.

Kapitalist ülkelerdeki Liberal Demokrasi ya da sosyalist ülkelerdeki toplumsal demokrasi-halk demokrasisi buna örnektir.Bu farklılıklarda ekonomik yapının etkisiyle beraber toplumdaki yerleşik değerler de demokrasinin niteliği üzerinde etkilidir.

Demokrasi en yalın anlamıyla,halkın özgür olması ve başkası tarafından yönetilmeyip,yönetme hakkının yine halkta olduğu bir rejimse özgürlük demokrasiden ayrı düşünülemez.Daha da yalına inersek yönetici ve yöneten ayrımının olmaması lazımdır ama bugün için bu zordur. Ancak ideal anlamda özgürlükte bu mümkündür. Onun için şu söylenebilir ki demokrasi mümkün olduğunca ideal demokrasiye ulaşmaya çalışmalıdır.

İdeal demokrasiye ulaşma yolunda iki zıt demokrasi anlayışı vardır. Özgürlüğe yine özgürlükle ulaşmayı amaçlayan yani özgürlüğü hem amaç hem de araç olarak kullanan Çoğulcu demokrasi ve özgürlüğü ulaşılması gereken bir amaç olarak gören Marksist Demokrasi . Şimdi bu demokrasi anlayışları ele alınacaktır

2.Demokrasi Anlayışları

A.Çoğulcu Demokrasi-Klasik Demokrasi:

Çoğulcu demokrasilerde herkes,sesini duyurma hakkına ve siyasal iktidarla diyalog kurma ve siyasal iktidarı eleştirme hakkına sahiptir.Halk adına,halkın seçim yoluyla seçtiği temsilciler,karar alma hakkına sahiptir.Bu seçimlerde genel ve eşit oy pren...
- Üye olup tamamını bilgisayarınıza kaydedebilir, üzerinde değişiklik yapabilir, yazıcı çıktısı alabilirsiniz.