Kullanıcı Adı

Şifre


          Şifremi Unuttum?İletişim

  • 0216 550 46 26
  • 0531 409 17 67


Etiket Bulutu

İstanbul Özel Ders fol mezozom etkinlikler ev etkili sunum teknikleri ayın ekseni türk ingiliz yös soruları he travels by dilekce nasıl yazılır ışıkta girişim alay geçmek atatürkün fen bilim ile ilgili görüşleri yıldızlık engellilere sorular hesaplanmak tekmeleme proksimal nedir edebiyat sosyal hayat ilişkisi lal masallar binlerce sprey değer paradoksu aminoasitler degimler fizik mühendis career din anlayışındaki farklılıklar salcı atatürkün bağımsızlık anlayışı atatürkün sanatla ilgili sözleri kils gine toprak çeşitleri ve kullanım alanları iftariye fiilî dişli çarklar ve kasnaklar doluluk kriz yönetimi bağımsız türk devletleri örselenmek osmanlı kültür ve uygarlık çocuk şarkıları koi. tebyiz biyoloji slayt elde tutmak kimyasal analizde hatalar e-işe alım kareli termodinamik konuları matematikte delta almanca teknik sözlük pisagor teoreminin ispatı yer efsaneleri sağlam kafa sağlam vücutta bulunur akyuvarların görevleri pürtük terfih advantages of good education cumhuriyetin kuruluşu hepsi orhan kemal suçlu taslama izotop atom tevzi etmek bağcılar çarpanlara ayırma bertaraf külliyen sıfırlama viskoz osman zeki üngör fenil benzoat malazgirt savaşı ve türk tarihindeki yeri argon kaynagı ametal üsküdar/istanbul genetikle ilgili olarak yapılan son çalışmalar trake solunumu yapan canlılar canlıların beslenme şekilleri birim çevirmeler erozyondan korunma yolları göl ayağı işkâl yassılık tek boyutlu akış 12 hayvan isimleri metroloji Arabî haziran ayı gülünme atıştırma yeri güm güm tahrik içine doğmak habbe panel oluşturma özgürlüklerimiz


AKICILIK (VİSKOZİTE) DENEYİ


Ödev Bilgileri

 Sayfa Sayısı : 2 Sayfa
 Dökümanın Dili : Türkçe
 Döküman Türü : Word Dökümanı
 Kaynakça :
 Resim/Şekil :
 Tablo :Sitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen iletişim mailimizden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için mesajınıza dosya numarasınıda ekleyerek bize yardım merkezinden gönderebilirsiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No: 163443 - | Yardım Merkezi için Lütfen Buraya Tıklayınız

Eğer üye iseniz giriş yapıp dökümanı indirebilirsiniz.


Ödevin Özeti

Akıcılık (Viskozite) Deneyi

Deneyin Amacı:

Su ile karıştırılarak çamur hale getirilen seramik malzemelerin akışkanlık kazanması amacıyla çamura ilave edilecek optimum elektrolit miktarının belirlenmesi ve elektrolitin akışkanlığa nasıl etki edeceğinin belirlenmesi.

Deneyde Kullanılan Araçlar:

İki ucu açık tüp
% 50 sıvı,% 50 katı karışımı çamur
Karıştırıcı
Elektrolit ( cam suyu)

Deney Hakkında Teorik Bilgi:

Katıların kayma gerilimlerine karşı dirençlerinin oldukça büyük olmasına rağmen akışkanların gösterdiği direnç oldukça küçüktür.En küçük kayma gerilmesi etkisi altında dahi akışkan sürekli olarak şekil değiştirir.

Durgun bir akışkana bir teğetsel kuvvet uygulanırsa bu akışkanın deforme olmasına sebep olur. Deformasyon, akışkanın içinde birbirine komşu akışkan tabakalarının, birbirleri üzerinde farklı hızlarda kaymasıdır. Doğadaki bütün akışkanlarda, akışkan tabakalarının ; birbirleri üzerinde hareket etmelerine karşı dirençleri söz konusudur.Bu direnç akışkan viskozitesi olarak isimlendirilir. Bunun için viskozite birbirine komşu tabakaların birbirlerine göre hareketlerinde içsel direncin ölçümü olan bir akışkan özelliğidir. Normal şartlarda bal ve gliserin gibi akışkanlar su ve alkol gibi akışkanlara göre daha büyük bir direnç gösterirler.Burada dikkat edilmesi gereken önemli bir konuda akışkanın viskozitesi ile yoğunluğu arasında bir ilişkinin olmasıdır.Gazlar da akışkan olduklarından sıvılara göre daha az bir viskoziteye sahiptirler.

Çamur halindeki seramik malzemeye; su miktarının azalması, akışkanlığın hızlanması, kilin elektronik yük dengesini bozması, partiküllerin birbirinden ayrılmasını sağlaması daha homojen bir yapıyı daha az suyla elde etmek için ilave edilen kimyasal maddelere elektrolit denir.(Amonyak, sodyum hidroksit,sodyum karbonat, cam suyu…)

Deneyin Yapılışı:

Önceden hazırlanarak çamur haline getirilen katı sıvı karışımı üst ve alt kısmında kontrollü açıklıklar bulunan kaba konur ve kaptan akış süresi kronometre...
- Üye olup tamamını bilgisayarınıza kaydedebilir, üzerinde değişiklik yapabilir, yazıcı çıktısı alabilirsiniz.