abone ol
Kullanıcı Adı

Şifre


          Şifremi Unuttum?
İletişim

  • 0216 550 46 26
  • 0531 409 17 67


Etiket Bulutu

İstanbul Özel Ders volan nedir bir ara yaya sorunları görüş ve önerilerı doğal çevrenin insan faaliyetler ne etkisi john keane hava haritası odunsu bitkiler dilin işlevleri göz yaşı döviz tanımı gereç gurultu kirliligi seksen günde devri alem özet Çingen palmitin hititliler atatürk ve yaptığı yenilikler jenaratör adımlarını açmak berlioz 1968 devrim kapakçık tanrilar ve generaller cahit sıtkı tarancı şiir kitabı tahlili gün ortası gün günden işi uzatmak şaibe iflâh klima arizalari kurabiye alkolik financial accounting atomculuk bilgisayar nedir çöküntü ferdiyet hasta kayıt programı pazarlama ve satıs doğrulma 1943 olayları haploit yagli boya resim teknikleri roma imparatorluğu haritası munazara konulari mantıkî suda yaşayan canlılar karşılaştırmalı tiyatroda bakış açısı porfir içler dışlar çarpımı balıkesirin yöreleri yerkabu 13.yy ingiltere tarihi soluklanmak çözdürme dünyanın yıllık hareketleri Afganlı present continous tense kanı bozuk ekmeklik barkod dala çıka azı karar çoğu zarar amfoter metaller 7 meşaleciler beslenme 8.sınıf katı sıvı duş teknesi naylon torba imalatı ortadoğu ekonomik işbirliği gözü su içmemek dava adamı enerji iletim hattı direkleri tez lisansüstü insanların çevreye etkileri matematik eşitsizlikler biçimcilik tavşancı baklan cinsel istismar tanzir tıp tıp klinometre birinci sınıf tacirler efsane boyl osmanlı fransız ilişkileri inanş nedir kablo elektrik müracaat tüketici hakları kanunu matematik kümeler soruları an çoğu 17. yüzyılda osmanlı devleti istanbulun eski adları gece yarısı fetihname


AKICILIK (VİSKOZİTE) DENEYİ


Ödev Bilgileri

 Sayfa Sayısı : 2 Sayfa
 Dökümanın Dili : Türkçe
 Döküman Türü : Word Dökümanı
 Kaynakça :
 Resim/Şekil :
 Tablo :Sitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen iletişim mailimizden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için mesajınıza dosya numarasınıda ekleyerek bize yardım merkezinden gönderebilirsiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No: 163443 - | Yardım Merkezi için Lütfen Buraya Tıklayınız

Eğer üye iseniz giriş yapıp dökümanı indirebilirsiniz.


Ödevin Özeti

Akıcılık (Viskozite) Deneyi

Deneyin Amacı:

Su ile karıştırılarak çamur hale getirilen seramik malzemelerin akışkanlık kazanması amacıyla çamura ilave edilecek optimum elektrolit miktarının belirlenmesi ve elektrolitin akışkanlığa nasıl etki edeceğinin belirlenmesi.

Deneyde Kullanılan Araçlar:

İki ucu açık tüp
% 50 sıvı,% 50 katı karışımı çamur
Karıştırıcı
Elektrolit ( cam suyu)

Deney Hakkında Teorik Bilgi:

Katıların kayma gerilimlerine karşı dirençlerinin oldukça büyük olmasına rağmen akışkanların gösterdiği direnç oldukça küçüktür.En küçük kayma gerilmesi etkisi altında dahi akışkan sürekli olarak şekil değiştirir.

Durgun bir akışkana bir teğetsel kuvvet uygulanırsa bu akışkanın deforme olmasına sebep olur. Deformasyon, akışkanın içinde birbirine komşu akışkan tabakalarının, birbirleri üzerinde farklı hızlarda kaymasıdır. Doğadaki bütün akışkanlarda, akışkan tabakalarının ; birbirleri üzerinde hareket etmelerine karşı dirençleri söz konusudur.Bu direnç akışkan viskozitesi olarak isimlendirilir. Bunun için viskozite birbirine komşu tabakaların birbirlerine göre hareketlerinde içsel direncin ölçümü olan bir akışkan özelliğidir. Normal şartlarda bal ve gliserin gibi akışkanlar su ve alkol gibi akışkanlara göre daha büyük bir direnç gösterirler.Burada dikkat edilmesi gereken önemli bir konuda akışkanın viskozitesi ile yoğunluğu arasında bir ilişkinin olmasıdır.Gazlar da akışkan olduklarından sıvılara göre daha az bir viskoziteye sahiptirler.

Çamur halindeki seramik malzemeye; su miktarının azalması, akışkanlığın hızlanması, kilin elektronik yük dengesini bozması, partiküllerin birbirinden ayrılmasını sağlaması daha homojen bir yapıyı daha az suyla elde etmek için ilave edilen kimyasal maddelere elektrolit denir.(Amonyak, sodyum hidroksit,sodyum karbonat, cam suyu…)

Deneyin Yapılışı:

Önceden hazırlanarak çamur haline getirilen katı sıvı karışımı üst ve alt kısmında kontrollü açıklıklar bulunan kaba konur ve kaptan akış süresi kronometre...
- Üye olup tamamını bilgisayarınıza kaydedebilir, üzerinde değişiklik yapabilir, yazıcı çıktısı alabilirsiniz.