Kullanıcı Adı

Şifre


          Şifremi Unuttum?İletişim

  • 0216 550 46 26
  • 0531 409 17 67


Etiket Bulutu

İstanbul Özel Ders ileride ülke ve aileye katkı 12 yy türk kültürü ayın görünümü an o dikilme plc tanıtılması tasavvuf edebiyatının başlangıcı akarsuyu oluşturan kaynaklar tepe açısı eskişehir doğal gazla çalışan motorlar davalı cumhuriyetten gelen yenilikler uygarlıkta sanat bağrı yanık hasan bektaş atatürkün katıldığı savaşlar dikişli boru üretimi denetçi dans ve müzik curriculum development 1981 ev fiyatlari alt yüklenici dürüst oyun imarla ilgili havalı motor when atatürkün samsuna çıkması islamiyetin doğuşu ve yayılışı matematiğe katkıda bulunanlar pakt makarnacı 8. sınıf sıfat kola yapılışı dizili atatürk zamanında siyaset eylemsizlik momenti astm sağlık atasözleri metre nedir atatürkün önderliği demokratik yönetimin tarihi albino hastaligi hava durumunun önemi müşirlik ölmez çiçek sığla yağı birinci dereceden bir bilinmeyenli denklem milyoner kapuçin ileri geri etmemek su urunleri bilginin önemi dsi tutunmak denetim de makale iş açmak ilk yardım çantası modem radyonun icadı yönerge (integral) agırlık ölçuleri işletmecilik tarihi notre dame in kamburu geoteknik ağzını toplamak pervin polis akademisi yongalama kare nedir ölü açı atp ve vitaminler kök sökmek kanser çeşitleri çok küçük ve çok büyük sayılar c web edebiyat bulmaca yaş seviyelerine göre rehberlik köylere hizmet götürme ilginçleşme türkiyede mantık çalışmaları müze gibi mezhep türleri büzgülü yarışım öğlen aql arazi düzenleme işletmelerde bütçe ingilizce performans lojistik girdiler obezite başbakan video tarihi asetilen gazi c de dosyalama çatı çeşitleri


GAZ KROMATOGRAFİSİ


Ödev Bilgileri

 Sayfa Sayısı : 9 Sayfa
 Dökümanın Dili : Türkçe
 Döküman Türü : Word Dökümanı
 Kaynakça :
 Resim/Şekil :
 Tablo :Sitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen iletişim mailimizden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için mesajınıza dosya numarasınıda ekleyerek bize yardım merkezinden gönderebilirsiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No: 165503 - | Yardım Merkezi için Lütfen Buraya Tıklayınız

Eğer üye iseniz giriş yapıp dökümanı indirebilirsiniz.


Ödevin Özeti

1. GİRİŞ

Kromatografi, çeşitli maddelerin hareketli bir faz yardımıyla, sabit bir faz üzerinden, değişik hızlarla hareket etmeleri veya sürüklenmeleri esasına dayanır. Gaz kromöatografisinde durucu faz katı veya inert bir destek katı üzerine emdirilmiş sıvı olabilir, hareketli faz ise gazdır.
Gaz-katı kromatografisi (GSC); durucu faz olarak katı kullanılır. Ayırma karışımdaki bileşenlerin katı faz tarafından farklı miktarlarda adsorplanması ilkesine dayanır.
Gaz-sıvı kromatografisi (GSL); yüzeyi geniş gözenekli inert bir katıya özel bir sıvı emdirilir. Ayırma karışımdaki bileşenlerin sıvı ve gaz fazlar arasındaki dağılım katsayılarının farklı olması ilkesine dayanır.
Gaz kromatografisi deneyinde, gaz kromatografisi hakkında genel bilgi edinilDİ, gaz kromatografisi cihazı tanıtıldı, kalitatif (nitel) analizin nasıl yapıldığı öğrenildi ve teorik plakaya eşdeğer yükseklik hesaplandı.

2. DENEYİN AMACI

Gaz kromatografisi deneyinde amaç, gaz kromatografisi hakkında genel bilgi edinilmesi, gaz kromatografisi cihazı tanıtılması, kalitatif (nitel) analizin nasıl yapıldığı öğrenilmesi ve teorik plakaya eşdeğer yükseklik hesaplamaktır.

3. KURAMSAL TEMELLER

Gaz kromatografisi de, diğer kromatografi dalları gibi bir karışımda bulunan maddeleri ayırmaya yarar. Bu kromatografi dalında da hareketli ve sabit olmak üzere iki faz bulunur. Ancak, öteki kromatografi dallarında olanın aksine bu kromatografi dalında ayrılmaları istenen maddelerle hareketli faz arasında hiçbir etkileşme olmaz. Hareketli fazın görevi sadece maddeleri taşımaktır. Bu amaçla kullanılan başlıca gazlar He, Ne, Ar, N2 dir.
Sabit faz katı veya bir katı yüzeyine kaplanmış (katıya emdirilmiş) bir sıvı olabilir. Buna göre gaz kromatografisi ikiye ayrılır.

1) Sabit fazı katı olan gaz-katı kromatografisi (GSC)
2) Sabit fazı sıvı olan gaz-sıvı kromatografisi (GLC)
Sabit fazı katı olan gaz-katı kromatografisi zayıf (fiziksel) adsorpsiyon olaylarına dayanır. Bu metotla elde edilen pikler genelde...
- Üye olup tamamını bilgisayarınıza kaydedebilir, üzerinde değişiklik yapabilir, yazıcı çıktısı alabilirsiniz.